Вчені знайшли натхнення в сироварнях.
Під час першого експерименту вчені витягли золото чистотою близько 90,8% / фото — REUTERS
Золото часто використовується при виготовленні різних компонентів для електронних пристроїв, включно зі смартфонами, телевізорами та комп’ютерами. Згодом цей матеріал опиняється на звалищах, забруднюючи навколишнє середовище. Проте вчені знайшли рішення цієї проблеми, пише Earth.
Вчені з Федерального інституту технології в Цюріху у своєму дослідженні розповіли, що знайшли спосіб, як відокремлювати золото від електронних компонентів, перш ніж вони потраплять на звалища. Вони знайшли натхнення в сироварнях.
Дослідники помітили, що сировари відокремлюють сир від сироватки, залишаючи майже чотири кілограми побічного продукту на 0,5 кілограма чеддера. Сироватка багата на білки, які під час нагрівання в кислоті скручуються в тонкі амілоїдні фібрили.
Відео дня
Учені зрозуміли, що ці фібрили можна перетворити на легку губку, яка здатна відокремлювати золото від інших металів. Для цього вони перемішали фібрили в гель, а потім висушили його до стану аерогелю.
У дослідженні йдеться про те, що коли шматочок губки потрапляє в мензурку, наповнену розчиненими друкованими платами, іони золота спрямовуються до білків і щільно прилипають до них. Випробування показали, що в аерогелі міститься набагато більше золота, ніж у пластикових смолах, які часто використовують під час переробки. Також у цьому процесі не використовуються шкідливі розчинники. Вода, помірне тепло і природна хімія білка роблять свою справу.
У виданні поділилися, що під час лабораторних випробувань команда вчених зняла металеві деталі з двадцяти викинутих комп’ютерних материнських плат, розчинила їх у кислоті й опустила в аерогель розміром із ніготь. Мідь, нікель і кобальт завихрилися в розчині, але іони золота осідали на губці набагато ефективніше.
Під час першого ж проходу губка витягла золото чистотою близько 90,8% — майже 22-каратне. Адсорбенти-конкуренти зазвичай вимагають додаткових етапів очищення для досягнення аналогічної чистоти.
Після цього вчені нагрівали губку, поки іони золота не скинули свій заряд і не злилися в мерехтливі пластівці. Нагрівання тривало доти, доки пластівці не злилися в самородок вагою близько 450 міліграмів. Хімічний аналіз засвідчив, що самородок на 91% складається із золота і на 9 відсотків — із міді, що знову відповідає позначці в 22 карати.
Читайте також:
Через зміни клімату Європі загрожує грибок-вбивця, — дослідження
Фізики вперше в історії відтворили ефект «бомби чорної діри» в лабораторії
Вперше за десятиліття: Антарктида несподівано набрала вагу
«Найбільше мені подобається те, що ми використовуємо побічний продукт харчової промисловості для отримання золота з електронних відходів. Більш екологічного способу не придумаєш», — розповів професор Раффаеле Мецценга з Федерального інституту технології в Цюріху.
У виданні вважають, що якщо експерименти вчених буде успішно реалізовано, то завтрашні центри з переробки відходів можуть розташуватися поруч із вершковими заводами та харчовими комбінатами, спокійно перетворюючи вчорашню сироватку і гаджети минулого десятиліття на завтрашні мікросхеми.
Інші дослідження вчених
Раніше дослідження показало, що понад 99% морських глибин все ще залишаються загадкою для людства. Область, досліджена людьми, значно обмежена і сильно зміщена в бік певних регіонів.
Крім того, вчені з’ясували, коли на Землі зникне кисень. Дослідники вважають, що це найімовірніша причина того, що наша планета стане непридатною для життя.