Науковці тепер точно знають, що черепахи здатні переживати емоційні стани, як і ссавці.
У черепах теж є емоції, кажуть учені / фото REUTERS
Червоновухі черепахи (Chelonoidis carbonaria) здатні переживати емоційні стани, подібні до настрою у так званих «вищих» тварин — таких як ссавці і птахи. Про результати нового дослідження повідомило IFLScience.
Сьогодні загалом визнано, що птахи і ссавці мають почуття. Щодо рептилій — ще точилися дискусії. Але нещодавно дослідники з Університету Лінкольна провели для 15 черепах тест на когнітивне збудження, який зазвичай застосовується до людей і ссавців для виявлення схильності до оптимізму або песимізму.
Дослідники позначили п’ять місць для мисок з їжею, розташованих дугою всередині майже квадратного вольєра, але водночас миска з’являлася лише в одному з цих місць. Черепах навчали, що в одній точці миска згодом буде наповнена їжею, а в іншій — залишатиметься порожньою. Інші тварини могли б не звертати на це уваги, але для черепахи даремна подорож до порожньої миски — це марна трата часу й енергії, якою вона не хоче розкидатися.
Відео дня
Згодом миски розміщували у знайомих місцях або в незнайомих. При цьому черепах знімали на відео, спостерігаючи, чи вирушать вони до миски. Результати виявили значну індивідуальність: одні черепахи рішуче прямували до незнайомих місць, демонструючи оптимізм, інші — були обережними.
Читайте також:
Відкриття століття: загублений лист привів вчених до найрідкіснішого мінералу планети
Модний тренд: учені з’ясували, навіщо шимпанзе вставляють траву у свої вуха
Астронавт виявив величезний білий «череп» у самому серці Сахари
Більш оптимістичні черепахи мали також нижчий рівень тривожності. Це, за словами авторів, вказує на наявність довготривалих «вільно плаваючих» емоційних станів, тобто справжніх настроїв.
«Це важливе відкриття змінює наше розуміння того, що здатні переживати рептилії, і має практичне значення для поводження з ними як у неволі, так і в дикій природі», — наголосив професор Олівер Бурман.
На думку професорки Анни Вілкінсон, благополуччя тварин неможливе без доказів того, що вони здатні відчувати емоції, а оскільки рептилії стають дедалі популярнішими як домашні улюбленці, люди просто зобов’язані досліджувати їхні настрої.
Учені підкреслили, що їхнє відкриття означає або те, що спільний предок ссавців, птахів і рептилій мав почуття, або те, що черепахи розвинули їх незалежно. У будь-якому випадку, якщо черепахи можуть сумувати чи радіти — людина зобов’язана створювати їм гідні умови життя.
Інші цікаві факти про тварин
Раніше УНІАН розповідав, що птахи мерли багатобарвні (Lamprotornis superbus) можуть заводити друзів на все життя, як і люди. Ба більше, вони не обов’язково дружать зі своїми кровними родичами.
За словами вчених, поведінка, схильна до неспорідненої допомоги, виникає в результаті формування стосунків, які, як правило, складаються протягом багатьох років. Дослідники підкреслили, що суспільства мерлів влаштовані набагато складніше, ніж може здатися на перший погляд.
«Несподівано виявилося, що конкретні пари підтримували довгострокові стосунки взаємодопомоги, міняючись соціальними ролями протягом усього життя», — поділилися дослідники.