Усе захаращене будівельним сміттям: дослідження залишків садиби Зеленських, необхідне для її відновлення, не розпочалося

Зруйнована садиба Зеленських в Києві. Суспільне Новини/Анна Самара

Відновлення садиби Зеленських у Києві нині перебуває на етапі підготовки дослідження та аналізу залишків будівлі. Цей процес є обов'язковим для підготовки науково-проєктної документації, яка стане основою для реставрації історичної пам'ятки у її первісному вигляді. Утім, архітектори поки не отримали дозволу від поліції на проведення робіт, а доступ до садиби обмежений через гори будівельного сміття.

Про це 31 жовтня 2024 року йшлося на брифінгу у Києві щодо термінів відновлення зруйнованої садиби Зеленських, повідомляє кореспондентка Суспільного.

Спікери брифінгу щодо відновлення історичної садиби Зеленських у Києві. Суспільне Новини/Анна Самара

За словами архітектора Сергія Юрченка, підготовка реставраційної документації на відновлення пам'яток архітектури відрізняється від звичайного проєктування нової споруди, бо передбачає обов'язковий дослідницький етап.

"Досліджується всебічно пам'ятка архітектури. Тобто робляться різні експертизи: хіміко-технологічні аналізи, архітектурні, інженерно-конструкторські, геологічні обстеження. І це є основою проєкту реставрації. Тому що, якщо пам'ятку не дослідити, не простежити. які у неї були будівельні періоди, як вона перебудовувалася, то не можливо скласти картину її життя", — зазначив Сергій Юрченко.

Скільки часу знадобиться для проведення усіх необхідних досліджень, архітектор поки прогнозувати не береться.

"Для того, щоб провести усі дослідження необхідно мати доступ до усіх частин, до усіх елементів пам'ятки, які зараз є недоступними у зв'язку з тим, що вони засипані будівельним сміттям. Треба потрапити у підвал, оглянути перекриття, оглянути збережені стіни цокольного поверху", — сказав Сергій Юрченко.

За його словами, зараз основне завдання — це розчистити пам'ятку від завалів і поруйнованих конструкцій. Після демонтажу фахівці вже зможуть взятися до проведення усіх необхідних експертиз.

Зруйнована садиба Зеленських у Києві. Суспільне Новини/Анна Самара

Як розповіла очільниця департаменту охорони культурної спадщини КМДА Марина Соловйова, нині чекають дозволу від правоохоронців на отримання доступу до садиби Зеленських, адже відкрита кримінальна справа щодо руйнування історичної будівлі й проводяться слідчі дії.

"Як тільки нам Нацполіція надасть дозвіл на проведення досліджень, відразу ці дослідження будуть проведені…Ми вже звернулися до Нацполіції, щоб надам надали дозвіл на проведення усіх необхідних робіт", — сказала посадовиця.

Речниця Шевченківського управління поліції Головного управління Національної поліції у місті Києві Анна Зубрєва розповіла, що за фактом руйнування історичної садиби Зеленських відкрито декілька кримінальних проваджень.

"Ця будівля є речовим доказом у кримінальному провадженні й, згідно з ухвалою слідчого судді Шевченківського суду Києва, на садибу накладено арешт. Крім того, на розгляді у керівництва знаходиться пакет документів, які надали й представники КМДА і з науково-дослідницького інституту і після їх розгляду буде вирішено питання про надання дозволу", — сказала речниця Нацполіції Києва.

Також вона зауважила, що у соцмережах подекуди зустрічаються повідомлення, що на території садиби проводяться якісь незаконні роботи. Ця інформація, за словами Анни Зубрєвої, не відповідає дійсності.

"Цього немає і не може бути. Садибу Зеленських цілодобово охороняє поліція… Раніше була інформація, що тут перебували невідомі особи, мали вивозити сміття, це були представники, які приходили сюди, щоб оглянути будівлю і мати хоча б якесь уявлення щодо майбутнього проєкту і методики відновлення цієї будівлі", — запевнила Анна Зубрєва.

На початку жовтня департамент охорони культурної спадщини КМДА повідомив, що Науково-дослідницький інститут історії архітектури та містобудування розпочав комплексні дослідження для проєктування та подальшого відновлення садиби Зеленських.

Садиба Зеленських (вул. Олександра Кониського, 22) — дерев'яна, обкладена цеглою будівля, яка була збудована у 1890 році на замовлення купця Василя Маліна. Це одна з найстаріших будівель вулиці. Відома вона стала завдяки тому, що в період з 1911 по 1915 роки тут проживала сім'я заможних міщан Зеленських.

Споруду почали розбирати у 2021 році, але суспільний розголос тоді призупинив роботи. На початку квітня 2024 року активіст і пам'яткоохоронець Дмитро Перов повідомив, що забудовник завісив фасад будівлі 1890 року інформаційним щитом, на якому стверджувалось, що історична пам'ятка не має жодної історичної або архітектурної цінності, а її збереження — псує інвестиційний клімат міста. У липні 2024 року садибу Зеленських майже повністю зруйнували.

Що відомо про знесення садиби Зеленських у Києві

Увечері 19 липня 2024 року поліція отримала повідомлення, що на вулиці Олександра Кониського невідомі за допомогою важкої будівельної техніки знесли будинок, побудований наприкінці XIX століття. На місце події прибула слідчо-оперативна група. Будівельну техніку вилучили.

Активісти стверджують, що на місці будівлі забудовники хочуть звести житловий комплекс "Тургеневъ". 20 липня близько тисячі людей зібралися на акцію протесту під міською радою.

У КМДА заявили, що садибу Зеленських на вулиці Кониського, 22 знесли несанкціоновано. У Департаменті охорони культурної спадщини вимагають, аби правоохоронці притягнули забудовника до відповідальності. Правоохоронці відкрили кримінальне провадження за фактом знесення садиби Зеленських.

Столичний голова Віталій Кличко назвав "цинічною провокацією" несанкціоноване знесення садиби Зеленських.

Мінкульт увечері 20 липня написав, що садибу Зеленських почали зносити незаконно. У міністерстві уточнили, що будівля не має юридичного статусу пам'ятки чи щойно виявленого об'єкта культурної спадщини. Водночас за даними Історико-архітектурного опорного плану міста Києва цей будинок розташований в історичному ареалі міста і визнаний значною історичною будівлею під назвою "Садибний житловий будинок" другої половини ХІХ ст. Це мало б зберегти її від знесення.

23 липня правоохоронці оголосили підозру 32-річному співвласнику садиби Зеленських Михайлу Гречку. У прокуратурі зазначили, що попри арешт історичної будівлі, підозрюваний залучив будівельну фірму, якій надав вказівку на демонтаж будівлі. Наступного дня йому обрали запобіжний захід. Михайлу Гречку визначили особисті зобов'язання.

За кілька днів після знесення будівлі, Мінкульт визнав садибу Зеленських пам'яткою архітектури. Об'єкт має бути занесений до Державного реєстру нерухомих пам'яток України й до Переліку об'єктів культурної спадщини Києва.

Водночас власник садиби Зеленських заявив про готовність відновити будівлю, яку будівельники почали зносити.

Читати ще

Читати ще Садиба Зеленських: для відновлення зруйнованої будівлі шукають волонтерів

Читати ще У Києві поруйновану забудовником історичну садибу Барбана внесли до переліку об’єктів культурної спадщини міста

Топ дня

Інвестори «Київміськбуду» вийшли на мітинг: що вирішили у Київраді Оновлено 31 жовтня, 16:40

У Києві понад 1600 багатоповерхівок вже з теплом: коли увімкнуть опалення в усіх будинках 31 жовтня, 11:06

На Київщині уламки дронів РФ впали на містечко для внутрішніх переселенців: які наслідки 31 жовтня, 09:31

Кошти від продажу столичного готелю «Україна» надійшли до державного бюджету: на що їх витратять 31 жовтня, 09:16

20 атака РФ на Київ упродовж жовтня: уламки збитих дронів спричинили пожежу, пошкоджені вікна та лінія електропередач Доповнено 31 жовтня, 08:16

Вибір редакції

Бігли військові, спортсмени та робот-пес: у Києві провели благодійний забіг Run4Victory на підтримку Нацгвардії України

У Києві відкрилася виставка «Протест/архітектура. Барикади і намети: світ і Україна»

«Мій матч за героїв»: у Києві ветерани на протезах зіграли з зірками у футбол

До патрулювання вулиць Києва муніципальна охорона почала залучати службових собак

ТЮГ на Липках у Києві відкрив свій 100 театральний сезон: у закладі розповіли чого очікувати глядачам

Джерело

Рейтинг
( Пока оценок нет )
PRO-KYIV.in.ua