Щороку кияни приходять до музею Голодомору-геноциду пом’янути невинних жертв. Фото: Микола Тимченко
У столиці запалять «свічки пам’яті» та молитимуться за мільйони загиблих і ненароджених.
Щороку в четверту суботу листопада Україна вшановує пам’ять жертв Голодомору 1932–1933 років і масових штучних голодів 1921–1923 і 1946–1947 років. Цьогоріч День пам’яті жертв голодоморів припав на 23 листопада.
Киян о 16:00 закликають долучитися до загальнонаціональної хвилини мовчання, а також із настанням темряви запалити свічки пам’яті на підвіконнях, адже кожен вогник у вікні — це вияв нашої скорботи, пам’яті та віри в майбутнє.
Цього року українці втретє вшановують жертв комуністичного геноциду в умовах повномасштабної війни Росії проти України. Сучасні трагічні події засвідчують: жива пам’ять надзвичайно важлива. Ті, хто чинить злочини проти людства, мають бути засуджені світовою спільнотою, а жертви — гідно вшановані.
Жителі столиці ближче до вечора традиційно збираються біля Національного музею Голодомору-геноциду. Люди несуть квіти, лампадки, свічки, хліб, яблука та колоски до пам’ятника «Гірка пам’ять дитинства» — скульптури дівчинки з колосками в руках. Вона символізує пам’ять про 3,5 мільйони хлопчиків і дівчат — жертв Голодомору-геноциду, а також тих, хто вижив у 1932–1933 роках, але не мав дитинства.
Тоді на одних із найкращих у світі чорноземах без війни та стихійних лих у страшних муках щоденно вмирали тисячі людей, які вирощували хліб. На межах областей, де гинули цілі села, а живі не встигали ховати мертвих, де у голодному божевіллі люди поїдали чужих і власних дітей, радянська влада виставляла збройні заслони, щоб ніхто не зміг вирватися з цього пекла…
У суботу, 23 листопада, кияни та гості міста зможуть із 14:00 до 19:00 відвідати Національний музей Голодомору-геноциду та вшанувати пам’ять убитих радянським режимом українців.
Також о 15:30 біля «Меморіалу жертв Голодомору» (вул. Лаврська, 3) відбудеться молебень за участі ієрархів Православної Церкви України та Української Греко-Католицької Церкви.
Як повідомляє Департамент культури КМДА, у столичних закладах культури відбудеться низка заходів, присвячених роковинам Голодомору:
- 23–30 листопада − виставка «Стежини скорботи: голодомори в Україні» у Публічній бібліотеці імені Лесі Українки для дорослих м. Києва;
- 23 листопада − монохромний перфоманс «Свіча над Дніпром» у Музеї українського грамзапису (культурно-мистецький комплекс «Співоче поле» Київського міського центру народної творчості та культурологічних досліджень);
- 23 листопада — вистава Театральної майстерні ПОГLЯD «SИN» у Центрі технічної та художньої творчості «Печерськ» за оповіданням «Син» Валер’яна Підмогильного;
- 23 листопада — концерт-тризна «Запали свічку» в Київській опері за участю солістів та оркестру театру;
- 28 листопада − психологічна зустріч у жіночому колі: «Біла сорочка душі, з небесного льону льоля» в Публічній бібліотеці імені Лесі Українки для дорослих м. Києва;
- до 28 листопада — «Ті чорні дні» − виставка-реквієм та участь у Всеукраїнській акції «Засвіти свічку» у Спеціалізованій молодіжній бібліотеці м. Києва;
- до 28 листопада — показ документального фільму «Сімейний альбом» у закладах КП «Київський культурний кластер»;
- до 20 грудня — виставка видань про голод в Україні 1920−1922 рр., Голодомор 1932−1933 рр. і голод 1947 р. у Музеї книги і друкарства України.
Читайте також:
«Пам’ять через музику: у столичній філармонії вшанують жертв голодоморів».
Олександр ГАЛУХ