«Знак на щиті»: у Києві відкрилася виставка про історію Тризуба

Експонат на виставці «Знак на щиті». Київ, 25 серпня 2023р. Фото: Анна Сергієць/Суспільне

У Національному музеї історії України у Другій світовій війні сьогодні, 25 серпня, відбулося відкриття виставки "Знак на щиті" з нагоди завершення реалізації проєкту "Тризуб Батьківщини". На виставці представлені державні печатки 1920-30-х років, монети, вишиванки, вишиті рушники, килими. Також представлений шматок від радянського герба, що зняли з щита монумента "Батьківщина-мати".

Про це повідомляє кореспондентка Суспільного.

"Цей проєкт започаткований як відгук влади на вимогу суспільства щодо більш активних та рішучих дій щодо заміни старих радянських символів на о'’єктах, які є найбільш знаковими для нашої Батьківщини. Щит на монументі Батьківщина-мати є тим елементом. Він не просто має нести історичний наратив, а й нові думки, наявні у більшості громадянського суспільства. Після 32-х років незалежності України почесне та належне місце зайняв наш державний символ на головному монументі нашої країни", — сказав виконувач обов'язків міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв.

Ростислав Карандєєв, т.в.о. Міністра культури та інформаційної політики та Юрій Савчук, директор Національного музею історії України у Другій світовій війні. Фото: Анна Сергієць/Суспільне

Один з відвідувачів виставки Олексій Годзенко. Його речі представлені на виставці "Знак на щиті". Як учасник Революції Гідності у 2016 році він віддав музею свій шолом і шарф шемаг.

"Враховуючи те, що тема — Тризуб, то виставив арафатку з Тризубом. Тризуб — це наш символ, він має бути скрізь, його мають бачити молодші українці", — сказав Олексій Годзенко.

Каска та шарф шемаг Олексія Годзенка. Київ, 25 серпня 2023р. Фото: Анна Сергієць/Суспільне

На виставці "Знак на щиті" представлені, зокрема, срібники-монети князя Володимира Великого з найбільш ранніми зображеннями тризуба, вірчі знаки Святослава Хороброго, його сина Володимира Великого та Ярослава Мудрого. Також можна побачити колекцію з понад 160 печаток доби Української Народної Республіки, доби Української держави Павла Скоропадського, Української держави, проголошеної у 1941 році у Львові. Загалом на виставці представлено понад 200 артефактів.

Експонат на виставці «Знак на щиті» Фото: Анна Сергієць/Суспільне

Експонати на виставці «Знак на щиті». Фото: Анна Сергієць/Суспільне

Експонат на виставці «Знак на щиті». Фото: Анна Сергієць/Суспільне

Експонат на виставці «Знак на щиті». Фото: Анна Сергієць/Суспільне

Експонати на виставці «Знак на щиті». Фото: Анна Сергієць/Суспільне

Експонат на виставці «Знак на щиті». Фото: Анна Сергієць

"Кілька днів мешканці столиці і весь світ спостерігає на щиті монумента "Батьківщина-мати" Тризуб. І відповідно, наш задум був такий, щоб нагадати про історію Тризуба, про найголовніші віхи його становлення як герба. Окрім того, Тризуб є малий державний герб України, затверджений постановою Верховної Ради 19 лютого 1992 року. З того часу вже минув 31 рік. Це ціле покоління людей. Нам потрібно працювати з маленькими українцями саме на основі такої інформації, такого культурного контенту", — розповів директор музею Юрій Савчук.

За його словами, триватиме виставка близько року.

Що відомо про зміну герба на монументі "Батьківщина-Мати"

21 липня 2022 року закінчилось голосування у додатку "Дія" — "Як бути з гербом СРСР на щиті Батьківщини-Матері у Києві". Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко повідомив, що 85% відсотків проголосували за заміну герба СРСР на тризуб.

У травні 2023 року тодішній міністр культури Олександр Ткаченко повідомив про підготовку проєктної документації щодо зміни герба СРСР на щиті монумента "Батьківщина-мати", щоб зрозуміти, як краще демонтувати символ Радянського Союзу.

Монумент "Батьківщини-мати" був споруджений у 1981 році, він є пам’яткою науки і техніки місцевого значення. Пам'ятник вважається найвищою монументальною скульптурою в Європі.

Ввечері 4 серпня на територію Парку Слави до "Батьківщини-матері" доставили тризуб, 23 серпня його остаточно встановили замість радянського герба на щиті монументу.

Джерело

Рейтинг
( Пока оценок нет )
PRO-KYIV.in.ua