Під час церемонії вручення нагород. Фото: ОП
Президент заявив, що нагороди отримали особливі люди, саме завдяки їм Україна зберігається, як незалежна та суверенна держава серед двохсот країн світу.
Президент України Володимир Зеленський зустрівся з українськими воїнами та рідними загиблих захисників і вручив найвищі державні нагороди.
«Сьогодні звучатимуть імена людей, які зараз на війні, звучатимуть імена людей, які віддали своє життя заради життя України. Саме такі імена — це люди, завдяки яким зберігається Україна», — сказав Глава держави.
Пам’ять усіх, хто віддав своє життя заради України, присутні вшанували хвилиною мовчання.
«Такі люди — особливі люди. Батьки, як ви, сини й доньки, як українські воїни. Як кожен і кожна, хто на своїх плечах, своєю сміливістю, своєю роботою тримає Україну, нашу незалежність, майбутнє для українського народу. Від імені всієї України я дякую за те, що ви в нас є», — сказав Володимир Зеленський.
Мама «Джуса» пілота Повітряних Сил Андрія Пільщикова.
Наприклад, Президент України 26 грудня 2024 року присвоїв звання Героя України льотчику Андрію Пільщикову, відомому під позивним «Джус», посмертно. Його мама, Лілія Аверʼянова, отримала орден «Золота Зірка».
Майор «Джус» за час служби з березня 2022 до серпня 2023 року здійснив 101 бойовий виліт, знищивши численні ворожі цілі. Він також представляв Україну на міжнародному рівні, зокрема, під час переговорів у Сенаті США щодо передачі винищувачів F-16.
Андрій Пільщиков загинув 25 серпня 2023 року, захищаючи Україну.
Рідним полеглих Героїв України Президент вручив орден «Золота Зірка». Також його удостоєні:
Молодший сержант Володимир Очеретяний. Старший бойовий медик, який урятував сотні життів воїнів. Зокрема, під час однієї з евакуацій разом із побратимами майже 2 км ніс поранених військових із поля бою. Володимир Очеретяний загинув у березні минулого року, коли рятував життя побратимів.
Капітан Вячеслав Сіндій. У лютому — квітні 2022 року перевозив особовий склад, медикаменти й озброєння, а також знищував російських окупантів на Херсонщині, Миколаївщині та в Маріуполі. 5 квітня 2022 року у складі екіпажу доправляв боєприпаси та евакуював поранених з «Азовсталі». Під час повернення на підконтрольну Україні територію його борт зник з радарів.
Старший сержант Ігор Рахманов. Захищав Україну з 2014 року. Завдяки йому вдалося зберегти життя 25 українських воїнів. Під командуванням Ігоря Рахманова лише в одному з боїв українські захисники знищили три танки Т-72, БМП та понад 30 російських загарбників. Ігор Рахманов загинув 5 квітня 2022 року. Коли він надав допомогу пораненим, поруч розірвався снаряд.
Сержант Олександр Плохих. Добровільно взяв участь у таємній операції в оточеному Маріуполі. У складі групи, яка витримала чотири хвилі штурму, особисто знищив 10 російських окупантів. Зазнав поранення, але після лікування продовжив захищати Україну. Торік у червні разом із побратимом знищив штурмову групу та взяв у полон двох окупантів. Під час їх евакуації Олександр Плохих потрапив під артобстріл і загинув.
Старший лейтенант Макар Єрофєєв. Командував розвідувальним взводом і виконував бойові завдання під час оборони Харкова та Чугуєва, відзначився в боях за Куп’янськ, брав участь у захисті Кліщіївки. Під час виходу з району виконання одного із завдань Макар Єрофєєв евакуював пораненого військовослужбовця Іноземного легіону — громадянина Литви, але сам загинув унаслідок вибуху міни.
Лейтенант Сергій Коновал. Захищав Київ і стримував просування окупантів на Запоріжжі та Чернігівщині. У вересні 2022 року під обстрілами евакуював пораненого воїна й тіло загиблого бійця. Рота під його командуванням воювала в Бахмуті та протягом семи місяців утримувала рубежі оборони Серебрянського лісу. Сергій Коновал загинув 6 квітня цього року внаслідок влучання танкового снаряда в бліндаж.
Капітан Віталій Лисиця. Захищав Україну на Донеччині, Луганщині, Херсонщині та Харківщині. Брав безпосередню участь у звільненні, зокрема, Балаклії та Купʼянська. Неподалік Часового Яру механізована рота під його командуванням відбила понад 15 штурмів і знищила 15 російських окупантів. Під час одного з боїв 10 травня цього року Віталій Лисиця загинув.
Капітан Назар Набережний. Із березня 2022 року брав участь у боях на Авдіївському напрямку. Підрозділ під його командуванням відбив близько 35 наступів поблизу Авдіївки та 20 наступів біля Новобахмутівки, знищив 13 БМП та три танки Т-64. Особисто воїн ліквідував близько 30 окупантів. 30 січня цього року Назар Набережний зник безвісти поблизу Авдіївки. За кілька місяців його тіло впізнали.
Cолдат Сергій Багнюк. Вогнева група під його командуванням знищила 10 окупантів та БТР-80, пошкодила бронетранспортер, захопила дві БМП та виявила склад з артилерійськими боєприпасами, а він сам знищив 10 окупантів. 9 травня торік під час артобстрілу Сергій Багнюк зазнав несумісного з життям поранення.
Старший солдат Андрій Вовк. Брав участь у відсічі російським окупантам у районі Серебрянського лісу: особисто знищував загарбників, а також евакуював поранених побратимів. 1 жовтня минулого року запобіг спробі ворожої ДРГ зайти на позиції його підрозділу та врятував життя 20 українських воїнів. Утім у цьому бою Андрій Вовк загинув унаслідок вогнепального поранення.
Старший лейтенант Денис Бадіка. У перший день повномасштабного вторгнення РФ у складі екіпажу вивів з-під удару п’ять Мі-8 та один Мі-24. Під час бойових вильотів знищував російську техніку та окупантів, а також доправляв боєприпаси та медикаменти на «Азовсталь» і евакуював поранених. Під час одного з таких польотів гелікоптер потрапив під обстріл і його екіпаж прийняв вогонь на себе. Борт зазнав катастрофи, але завдяки цьому три інші гвинтокрили змогли приземлитися на аеродромі й були врятовані життя поранених оборонців «Азовсталі».
Майор Сергій Ткаченко (НГУ). Підрозділи розвідки під його керівництвом штурмували позиції в Серебрянському лісі. Їм вдалося знищити передові спостережні пости, близько двох взводів піхоти та броньовану техніку. Майор особисто ліквідував танк, два БТРи з екіпажами, а також кілька десятків окупантів. Сергій Ткаченко загинув торік 30 липня, коли прикривав відхід побратимів.
Солдат Євгеній Козлов (НГУ). 25 лютого 2022-го першим помітив російську колону поблизу Трьохізбенки на Луганщині та знищив два танки й 10 окупантів. Під час одного з боїв потрапив у полон. Євгенія Козлова вдалося звільнити 2 квітня того ж року, після лікування та реабілітації він повернувся на фронт. З бомбосховищ Сіверськодонецька евакуював близько 50 цивільних, серед яких 11 — діти. Євгеній Козлов загинув 18 серпня 2022 року, коли поряд із його позицією розірвався ворожий снаряд.
Володимир Зеленський також передав відзнаку «Хрест бойових заслуг» рідним військовослужбовців Національної гвардії Андрія Чобану та Дмитра Чіпака.
Старший лейтенант Андрій Чобану торік у липні при спробі прориву українських позицій знищив трьох окупантів. Сам був поранений, але продовжив виконувати бойове завдання. Під час ворожих атак неодноразово розосереджував особовий склад по бойових позиціях, завдяки чому гвардійці відбивали наступ. Під час стримування чергової атаки 31 січня цього року Андрій Чобану загинув.
Лейтенант Дмитро Чіпак торік у грудні під час штурму в районі Серебрянського лісу організував оборону позиції, спланував маневр у фланг ворога та разом із гвардійцями знищив понад 20 окупантів. Неодноразово в боях рятував поранених побратимів, стримував наступи ворога та ліквідував загарбників. Дмитро Чіпак загинув 21 квітня цього року внаслідок поранень, яких він зазнав під час стрілецького бою.
Глава держави вручив «Золоту Зірку» Героя України чотирьом воїнам. Найвищої державної нагороди удостоєні:
Лейтенант Андрій Мелащенко. Торік у листопаді сам спланував і брав безпосередню участь у штурмових діях, завдяки чому вдалося відбити три позиції неподалік Ягідного. У вересні цьогоріч керував штурмовими діями для повернення втрачених позицій на шахті «Південнодонбаська № 3». Унаслідок одного з обстрілів зазнав поранень, але керував боєм до останнього та вийшов із позиції після всіх підлеглих.
Солдат Сергій Мушик. Упродовж 59 діб безперервно перебував на вогневих позиціях поблизу Кліщіївки. Попри чотири поранення та хімічне отруєння відмовився від евакуації й сам надав собі допомогу. Через загибель побратимів тривалий час був на позиції один, але продовжував стежити за ворогом, коригувати вогонь і завдавати втрат. Особисто відбив понад 10 російських штурмів.
Молодший сержант Янош Балла. Із серпня 2023 року відбивав наступи ворога на Харківщині. Особисто знищив щонайменше вісьмох російських піхотинців. Минулої зими повернувся в стрій після поранення. Під час відбиття штурмів знищив дві БМП і зупинив танк Т-72. Крім того, захопив ВОП, збив 2 БпЛА, знищив ДРГ та штурмову групу в повному складі.
Лейтенант Андрій Скібін. Заступник командира роти БпЛА. У 2022–2023 роках на Донеччині коригував вогонь, завдяки чому вдалося знищити й поранити десятки окупантів, уразити склади боєприпасів, ліквідувати три танки Т-72, вісім БМП, пошкодити танки Т-72 і Т-80 та п’ять автомобілів. У квітні цьогоріч виявив і знищив ворожу самохідну гаубицю разом із розрахунком.
Читайте також за темою:
«Пілоту „Джусу“ присвоїли Героя України». Андрій «Джус» Пільщиков боронив країну в складі 40 бригади тактичної авіації — «Привидів Києва».
Ольга СКОТНІКОВА