Зруйнована «Мрія». Чи вигідно Україні відбудовувати знищений літак

Зруйнований внаслідок вторгнення РФ ангар в Гостомелі, літак «Мрія». 5 квітня 2022 року. Фото: Єлизавета Серватинська / Суспільне

Ан-225, “Мрія” — найбільший та найпотужніший літак у світі. Створили його, для космічної програми “Енергія-Буран”. Проте після розпаду Радянського союзу програма закрилась, а сама “Мрія” стояла в ангарі, поки на початку 2000-х Авіалінії Антонова не переобладнали її під транспортний літак. За час існування "Мрія" встановила щонайменше 240 світових рекордів. 24 лютого Росія почала повномасштабний наступ на Україну і за три дні, 27 лютого, президент України Володимир Зеленський повідомив, що російські війська її знищили.

7 листопада на 257 день повномасштабної війни стало відомо, що в Україні почали розробку другого літака "Мрія", повідомили Суспільному в пресслужбі концерну "Антонов".

Чи можна було врятувати літак та, чи доцільно його відбудовувати — в матеріалі Суспільного.

Як знищили “Мрію”

Базувалася "Мрія" у Гостомелі, як і більшість літаків авіаліній “Антонова”. В день початку повномасштабного вторгнення Росії аеропорт одним із перших опинився під ударом росіян. Перша крилата ракета прилетіла туди о 6:30, згадує “Столиця” — головний старшина 4-ї бригади швидкого реагування ім.Сергія Михальчука. У перший день нацгвардійці, які обороняли аеропорт, збили шість гелікоптерів, не дали росіянам висадити важку техніку, та більшу частину десанту. Проте, щоб уникнути втрат, відступили.

“З мого робочого місця добре видно ангар, де стоїть “Мрія”. Фактично на моїх очах, гелікоптери почали обстрілювати територію, НАРами (некерована авійаційна ракета — ред) стріляли по будівлям. В якийсь момент я бачив клуби диму з ангару”, — пригадує пресофіцер бригади, “Харитін Старський”.

Фото: Єлизавета Серватинська / Суспільне

Авіаційний експерт Валерій Романенко припускає, що війська РФ могли свідомо знищити АН-225, зокрема й підірвати літак зсередини: "Як зараз лежить Мрія? Носова частина відірвана і крила теж впали. Тобто бомба була підірвана в районі центроплану (центральна частина крила літака, що з'єднує праву і ліву площини крила — ред). Спеціально зруйнували літак до такого стану, що його не можна було відновити".

Джерело

Рейтинг
( Пока оценок нет )
PRO-KYIV.in.ua